Muzyka jazzowa – niepowtarzalne brzmienia, niezapomniane emocje

Koncerty jazzowe

Jazz Forum Talents, fot. Robert Kubiszyn - Asia Pieczykolan, mat. prasowe Organizatora

Jazz Forum Machine zainauguruje program Enter Enea Festival 2023

Jazz Forum Machine, czyli największe gwiazdy nowej generacji polskiego jazzu, otworzą tegoroczny Enter Enea Festival. Festiwal pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera odbędzie się w dniach 4-7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, a Jazz Forum Machine wystąpi 5.07.

Jazz Forum Machine to wyjątkowy zespół na polskiej scenie jazzowej, składający się z wybitnych muzyków: Kasi Pietrzko, Macieja Kądzieli, Jakuba Mizerackiego, Tomasza Chyły, Kacpra Smolińskiego, Romana Chraniuka oraz Adama Zagórskiego. Posiadają oni ugruntowaną pozycję w świecie jazzu, zdobywając liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, a także wygrywając doroczne ankiety krytyków i czytelników magazynu JAZZ FORUM, zarówno indywidualnie, jak i z macierzystymi zespołami, m.in. nagrodę „Nadzieja Zespół” za rok 2022.

Jazz Forum Talents, fot. Robert Kubiszyn - Asia Pieczykolan, mat. prasowe Organizatora
Jazz Forum Talents, fot. Robert Kubiszyn – Asia Pieczykolan, mat. prasowe Organizatora

W lutym 2022 została wydana płyta Live z ich autorską muzyką, która jednocześnie stanowi inaugurację wydawniczego cyklu JAZZ.PL organizowanego przez Program Drugi Polskiego Radia.

Premiery i program Enter Enea Festival

Na festiwalu Enter Enea Festival zespół Jazz Forum Machine przedpremierowo zaprezentuje materiał z nadchodzącego albumu. To kolejna premiera w programie tegorocznej edycji festiwalu. Planowana jest premiera płyty „Street of Minarets” Dhafera Youssefa, tunezyjskiego mistrza lutni oud, w poniedziałek 5.06, a 6.06 w Poznaniu wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę jazzową, prezentując materiał z premierowej płyty „Mélusine”. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, artystka ta czerpie z teatru muzycznego i wodewilu, a jej fenomenalny warsztat muzyczny idzie w parze z prawie teatralnymi środkami wyrazu, co czyni jej koncerty niezapomnianym wydarzeniem.

Dhafer Youssef, fot. mat. prasowe Organizatora
Dhafer Youssef, fot. mat. prasowe Organizatora

W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny.

Jan Ptaszyn Wróblewski, fot. mat. prasowe Organizatora
Jan Ptaszyn Wróblewski, fot. mat. prasowe Organizatora

Enter Enea Festival to czterodniowe wydarzenie muzyczne na terenie Jeziora Strzeszyńskiego, którego program jest wybrany przez Leszka Możdżera – dyrektora artystycznego od pierwszej edycji. Festiwal łączy w sobie swobodną atmosferę imprezy plenerowej z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów oraz świetnym nagłośnieniem. Lista zaproszonych artystów przez Leszka Możdżera gwarantuje najwyższy poziom muzycznych wrażeń dla publiczności. Enter jest również miejscem wielu premier i inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne projekty, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.

Bilety na festiwal są dostępne w sprzedaży od 10 marca na portalach ToBilet, Eventim i eBilet.

Kreację wizerunkową 13. edycji Enter Enea Festival opartą na portrecie Leszka Możdżera zrobionym przez Jakuba Wittchena, w studiu zdjęciowym zaaranżowanym w garderobach poprzedniej edycji Festiwalu, przygotowało poznańskie studio Bękarty.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: informacja prasowa Organizatora


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *