Muzyka jazzowa – niepowtarzalne brzmienia, niezapomniane emocje

Koncerty jazzowe

Dizzy Gillespie, fot. YouTube

Dizzy Gillespie Quintet w programie Jazz 625 (rok 1966)

Choć internet jest pełen niezliczonych klipów i nagrań, niektóre z nich wyróżniają się i zasługują na szczególną uwagę. Jednym z takich nagrań jest występ Dizzy Gillespie Quintet w Jazz 625, programie BBC poświęconym jazzowi, emitowanym w latach 1964-1966. Film z tego legendarnego występu został odrestaurowany, przemontowany i opublikowany na YouTube w 2013 roku, a od tego czasu zgromadził ponad 2,5 miliona wyświetleń.

Dizzy Gillespie, wybitny trębacz, znany jest jako jeden z pionierów stylu bebop w jazzie. Tego wieczoru towarzyszyli mu Rudy Collins, Christopher White, Kenny Barren i James Moody, tworząc zespół pełen talentu i dynamizmu. Ich występ został wprowadzony przez Neneh Cherry, co dodaje dodatkowego blasku do tego historycznego nagrania.

Program Jazz 625, z którego pochodzi to nagranie, był unikalny w swoim czasie. Został stworzony przez Terry’ego Henebery’ego, klarnecistę, który został zatrudniony jako jeden z nowych producentów dla BBC Two. Tytuł programu odnosił się do technicznej specyfiki kanału – BBC2 emitowane było w systemie 625-linii UHF, w przeciwieństwie do systemu 405-linii VHF stosowanego przez inne kanały.

Jazz 625 jest znany z prezentowania wybitnych artystów jazzowych, zarówno brytyjskich, jak i amerykańskich. Pierwszy odcinek programu był galą poświęconą Duke’owi Ellingtonowi, zatytułowaną „Ellington in Concert”. Nagranie to jest jednym z najważniejszych momentów historii jazzu w telewizji, zasługującym na powszechną uwagę i docenienie.

Program Jazz 625 wrócił na antenę BBC w 2019 roku jako 90-minutowy live show na BBC Four pod nazwą „Jazz 625 Live: For One Night Only”. Program, w pełni zrealizowany w czarno-białej estetyce, zawierał archiwalne klipy oraz nowe występy z festiwalu jazzowego w Cheltenham.

W listopadzie 2020 roku na antenie BBC Four pokazano kolejny specjalny odcinek „Jazz 625: The British Jazz Explosion”, prezentujący nowych artystów z londyńskiej sceny jazzowej, prowadzony przez Mosesa Boyda i Jamz Supernova.

Odrestaurowane nagranie Dizzy Gillespie Quintet na Jazz 625 to nie tylko wyjątkowy kawałek historii jazzu, ale również dowód na to, jak wiele znaczyło to nagranie dla wielu fanów tego gatunku muzycznego. W związku z powrotem Jazz 625 na antenę BBC, ten klasyczny występ zdobywa na nowo zasłużoną uwagę, przypominając nam o niezrównanym talencie Dizzy Gillespie i jego zespołu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *