Muzyka jazzowa – niepowtarzalne brzmienia, niezapomniane emocje

Koncerty jazzowe

Barański i jego 'Masovian Mantra’: magiczny wieczór na festiwalu jazzowym

Michał Barański, wybitny polski basista, zabrał słuchaczy w niezapomnianą muzyczną podróż podczas 29 edycji festiwalu 'Starzy i Młodzi Czyli Jazz w Krakowie’. Koncert, który odbył się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, był pełen mazowieckich melodii ludowych, jazzu, melodiki żydowskiej, a nawet arabskiej.

Michał Barański, renomowany basista znany z wielu jazzowych i popowych projektów, zagrał 10 maja 2023 roku podczas festiwalu „Starzy i Młodzi Czyli Jazz w Krakowie”. Koncert odbył się na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Wraz z Barańskim wystąpili Michał Tokaj (fortepian), Łukasz Żyta (perkusja) i Shachar Elnatan (gitara i wokal). Skład muzyczny był ograniczony w porównaniu z tym, który towarzyszył Barańskiemu podczas nagrywania płyty „Masovian Mantra”, stąd część ścieżek była odtwarzana z sampli.

Koncert to była przede wszystkim muzyka jazzowa, ale z nutą mazowieckich melodii ludowych, melodyki i harmonii żydowskiej, a nawet arabskiej. Na scenie zabrzmiały niemal wszystkie kompozycje z płyty „Masovian Mantra”. Szczególnie zapadł w pamięć utwór „Grochów kibuc”, w którym Elnatan pięknie zaimitował brzmienie oud (rodzaj arabskiej lutni) na gitarze elektrycznej.

Pod koniec koncertu Barański i jego kwartet otrzymali owację na stojąco, po czym powrócili na scenę, wykonując kompozycję „My Mazurka” dedykowaną pamięci Zbigniewa Namysłowskiego. Dyrektor festiwalu, Grzegorz Motyka, zakończył koncert z nadzieją, że to wydarzenie na długo zapadnie w pamięć słuchaczy.

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne JAZZOWY KRAKÓW i Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W przyszłym roku impreza obchodzić będzie jubileusz 30-lecia.

Poniżej galeria zdjęć z koncertu kwartetu Michała Barańskiego, które wykonał Sobiesław Pawlikowski.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *